Microchip Technology MIC5239-2.5BMM-TR
MIC5239-2.5BMM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5239-2.5BMM-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5239-2.5BMM-TR.pdf
Availability of MIC5239-2.5BMM-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5239-2.5BMM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5239-2.5BMM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5239-2.5BMM-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5239-2.5BMM-TR
Related LinksMIC5239-, MIC5239-2.5BMM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5239-2.5BMM-TR Details Description
Related parts for MIC5239-2.5BMM-TR
IC POT DIG DUAL 50K 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
SCR SENS 600V 4A TO-252 datasheet.pdf
CAP LARGE MINI PNL IND RED SEAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 210MA 7.8 OHM datasheet.pdf
SIZE 22, CLASS D, JUNCTION MODUL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf