Microchip Technology MIC5239-2.5BMM
MIC5239-2.5BMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5239-2.5BMM
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5239-2.5BMM.pdf
Availability of MIC5239-2.5BMM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5239-2.5BMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5239-2.5BMM
Internal Part NumberEIS-MIC5239-2.5BMM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5239-2.5BMM
Related LinksMIC5239, MIC5239-2.5BMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5239-2.5BMM Details Description
Related parts for MIC5239-2.5BMM
IDC CABLE - MSR20K/MC20M/MCS20K datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SMART CARD 4KB EEPROM MOA4 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf