Microchip Technology MIC5247-1.8BM5-TR
MIC5247-1.8BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5247-1.8BM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5247-1.8BM5-TR.pdf
Availability of MIC5247-1.8BM5-TR
QUANTITY
MIC5247-1.8BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5247-1.8BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5247-1.8BM5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5247-1.8BM5-TR
Related LinksMIC5247-, MIC5247-1.8BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5247-1.8BM5-TR Details Description
Related parts for MIC5247-1.8BM5-TR
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN TAB HSG 2POS .250 GRAY datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 80POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 71VWM P600 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
NAEHRUNGSINITIATOR datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
26500 12C 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
1UF 50V 5X11 datasheet.pdf