Microchip Technology MIC5249-2.6YMM
MIC5249-2.6YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5249-2.6YMM
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.3A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5249-2.6YMM.pdf
Availability of MIC5249-2.6YMM
QUANTITY
MIC5249-2.6YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5249-2.6YMM
Internal Part NumberEIS-MIC5249-2.6YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5249-2.6YMM
Related LinksMIC5249, MIC5249-2.6YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5249-2.6YMM Details Description
Related parts for MIC5249-2.6YMM
PHOTODIODE BLUE 68.7MM SQ BARE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2A 77.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN CAP (COVER) FOR SMA PLUGS datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf