Microchip Technology MIC5253-2.5YC5-TR
MIC5253-2.5YC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5253-2.5YC5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70-5
Datasheet Download
MIC5253-2.5YC5-TR.pdf
Availability of MIC5253-2.5YC5-TR
QUANTITY
MIC5253-2.5YC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5253-2.5YC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5253-2.5YC5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesTeeny™
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5253-2.5YC5-TR
Related LinksMIC5253-, MIC5253-2.5YC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5253-2.5YC5-TR Details Description
Related parts for MIC5253-2.5YC5-TR
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf