Microchip Technology MIC5255-2.6BM5-TR
MIC5255-2.6BM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5255-2.6BM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5255-2.6BM5-TR.pdf
Availability of MIC5255-2.6BM5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5255-2.6BM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5255-2.6BM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5255-2.6BM5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5255-2.6BM5-TR
Related LinksMIC5255-, MIC5255-2.6BM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5255-2.6BM5-TR Details Description
Related parts for MIC5255-2.6BM5-TR
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 14PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN BUTTON 16-20AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V OUT 200W SMD datasheet.pdf