Microchip Technology MIC5281-3.3YMM
MIC5281-3.3YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5281-3.3YMM
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 25MA 8MSOP
Datasheet Download
MIC5281-3.3YMM.pdf
Availability of MIC5281-3.3YMM
QUANTITY
MIC5281-3.3YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5281-3.3YMM
Internal Part NumberEIS-MIC5281-3.3YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output25mA
Voltage - Dropout (Typical)2V @ 25mA
Number of Regulators1
Voltage - Input6 V ~ 120 V
Current - Limit (Min)30mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5281-3.3YMM
Related LinksMIC5281, MIC5281-3.3YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5281-3.3YMM Details Description
Related parts for MIC5281-3.3YMM
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DISPLAY ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR SCS datasheet.pdf
E1 DIE 22-18 MMC (190300008) datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
IC CTRLR CV/CC ONLINE TRIM 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1.6UF RADIAL datasheet.pdf
4UF 150V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf