Microchip Technology MIC5301-2.8YMT-TR
MIC5301-2.8YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5301-2.8YMT-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6TMLF
Datasheet Download
MIC5301-2.8YMT-TR.pdf
Availability of MIC5301-2.8YMT-TR
QUANTITY
MIC5301-2.8YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5301-2.8YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5301-2.8YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.04V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)275mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package6-TMLF® (1.6x1.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5301-2.8YMT-TR
Related LinksMIC5301-, MIC5301-2.8YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5301-2.8YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5301-2.8YMT-TR
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 ORANGE W/BOOT 14' datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 23POS GOLD SMD datasheet.pdf
SENSOR CAP datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 1505 datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32KX8 3.3V 28-TSOP datasheet.pdf