Microchip Technology MIC5303-2.8YMT-TR
MIC5303-2.8YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5303-2.8YMT-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5303-2.8YMT-TR.pdf
Availability of MIC5303-2.8YMT-TR
QUANTITY
MIC5303-2.8YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5303-2.8YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5303-2.8YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-VFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1.2x1.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5303-2.8YMT-TR
Related LinksMIC5303-, MIC5303-2.8YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5303-2.8YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5303-2.8YMT-TR
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
13 MTE COUPLING SHRD SR datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
250FASTIN-FASTONRCPTHSG datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-TSOP datasheet.pdf
MICRO 25C P 6" RBW NI datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HIGH/T WF datasheet.pdf
RES SMD 2.46K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf