Microchip Technology MIC5305-2.85BML-TR
MIC5305-2.85BML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-2.85BML-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5305-2.85BML-TR.pdf
Availability of MIC5305-2.85BML-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5305-2.85BML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-2.85BML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-2.85BML-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-2.85BML-TR
Related LinksMIC5305-2, MIC5305-2.85BML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-2.85BML-TR Details Description
Related parts for MIC5305-2.85BML-TR
FIXED IND 68UH 3.3A 67 MOHM TH datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 150UH 15% datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERFORM 8A datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 250V X7T 2220 datasheet.pdf
RES 8.06M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
390UF 450V 35X35MM 85C 2000H datasheet.pdf