Microchip Technology MIC5305-2.8BD5-TR
MIC5305-2.8BD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-2.8BD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5305-2.8BD5-TR.pdf
Availability of MIC5305-2.8BD5-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5305-2.8BD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-2.8BD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-2.8BD5-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-2.8BD5-TR
Related LinksMIC5305-, MIC5305-2.8BD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-2.8BD5-TR Details Description
Related parts for MIC5305-2.8BD5-TR
PTC RESETTABLE 330MA 230V RAD datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 304.8MM SNAP-IN datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 1.2MHZ 20TQFN datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
SNAP PLUG INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .325 datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 18C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
150UF 35V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf