Microchip Technology MIC5305-2.9BML-TR
MIC5305-2.9BML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-2.9BML-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5305-2.9BML-TR.pdf
Availability of MIC5305-2.9BML-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5305-2.9BML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-2.9BML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-2.9BML-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-2.9BML-TR
Related LinksMIC5305-, MIC5305-2.9BML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-2.9BML-TR Details Description
Related parts for MIC5305-2.9BML-TR
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 11POS PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 16POS GOLD datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
17+17 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 6NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf