Microchip Technology MIC5305-3.3YML-TR
MIC5305-3.3YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-3.3YML-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5305-3.3YML-TR.pdf
Availability of MIC5305-3.3YML-TR
QUANTITY
MIC5305-3.3YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-3.3YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-3.3YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-3.3YML-TR
Related LinksMIC5305-, MIC5305-3.3YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-3.3YML-TR Details Description
Related parts for MIC5305-3.3YML-TR
RES 11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR QUAD SUPP PROG 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.61A 75 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RES 126 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 470MA 1.19 OHM datasheet.pdf