Microchip Technology MIC5305-4.75YML-TR
MIC5305-4.75YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-4.75YML-TR
Brief Description
IC REG LDO 4.75V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5305-4.75YML-TR.pdf
Availability of MIC5305-4.75YML-TR
QUANTITY
MIC5305-4.75YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-4.75YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-4.75YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.75V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-4.75YML-TR
Related LinksMIC5305-4, MIC5305-4.75YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-4.75YML-TR Details Description
Related parts for MIC5305-4.75YML-TR
RES SMD 18.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 6TDFN datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5MM GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
FUSE 2A 350V RADIAL datasheet.pdf