Microchip Technology MIC5306-1.5YD5-TR
MIC5306-1.5YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5306-1.5YD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5306-1.5YD5-TR.pdf
Availability of MIC5306-1.5YD5-TR
QUANTITY
MIC5306-1.5YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5306-1.5YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5306-1.5YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.065V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)175mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5306-1.5YD5-TR
Related LinksMIC5306-, MIC5306-1.5YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5306-1.5YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5306-1.5YD5-TR
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 300A 2TOWER datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT CE BLK 14 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
BCH-500H-22 BK datasheet.pdf
COAX CABLE-TWINAXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf