Microchip Technology MIC5308-1.5YD6-TR
MIC5308-1.5YD6-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5308-1.5YD6-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-6
Datasheet Download
MIC5308-1.5YD6-TR.pdf
Availability of MIC5308-1.5YD6-TR
QUANTITY
MIC5308-1.5YD6-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5308-1.5YD6-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5308-1.5YD6-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.045V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.6 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)180mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5308-1.5YD6-TR
Related LinksMIC5308-, MIC5308-1.5YD6-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5308-1.5YD6-TR Details Description
Related parts for MIC5308-1.5YD6-TR
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K OTP 14SOIC datasheet.pdf
F6 SELF WRAP 3/8" BLACK 150' datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP BLK 500' datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
MICRO 37C PIN YEL 120" datasheet.pdf