Microchip Technology MIC5309-1.8YD6-TR
MIC5309-1.8YD6-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5309-1.8YD6-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-6
Datasheet Download
MIC5309-1.8YD6-TR.pdf
Availability of MIC5309-1.8YD6-TR
QUANTITY
MIC5309-1.8YD6-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5309-1.8YD6-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5309-1.8YD6-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)350mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5309-1.8YD6-TR
Related LinksMIC5309-, MIC5309-1.8YD6-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5309-1.8YD6-TR Details Description
Related parts for MIC5309-1.8YD6-TR
CONN RECEPT 9POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
IC DRVR MOSFET DUAL-CH 8-SOIC datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf