Microchip Technology MIC5317-1.2YD5-TR
MIC5317-1.2YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5317-1.2YD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5317-1.2YD5-TR.pdf
Availability of MIC5317-1.2YD5-TR
QUANTITY
MIC5317-1.2YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5317-1.2YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5317-1.2YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5317-1.2YD5-TR
Related LinksMIC5317-, MIC5317-1.2YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5317-1.2YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5317-1.2YD5-TR
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 4 2.6-3.5MM YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
ML-2218 STOCK BAG OF 50/ datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 102MM datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 180MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC datasheet.pdf