Microchip Technology MIC5317-1.5YD5-TR
MIC5317-1.5YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5317-1.5YD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5317-1.5YD5-TR.pdf
Availability of MIC5317-1.5YD5-TR
QUANTITY
MIC5317-1.5YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5317-1.5YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5317-1.5YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5317-1.5YD5-TR
Related LinksMIC5317-, MIC5317-1.5YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5317-1.5YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5317-1.5YD5-TR
LINE FILTER 1.2MH TYPE 23F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf