Microchip Technology MIC5318-2.1YD5-TR
MIC5318-2.1YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5318-2.1YD5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.3A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5318-2.1YD5-TR.pdf
Availability of MIC5318-2.1YD5-TR
QUANTITY
MIC5318-2.1YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5318-2.1YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5318-2.1YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)340mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5318-2.1YD5-TR
Related LinksMIC5318-, MIC5318-2.1YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5318-2.1YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5318-2.1YD5-TR
JUMPER-H1507TR/A3048Y/H1505TR 8" datasheet.pdf
IC LDO REG SMART DUAL ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 72VWM 114VC P600 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
M5 1.2MM ROBTC NPN NO datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
Wideband, 40 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, SPST Switches IC datasheet.pdf