Microchip Technology MIC5318-4.6YMT-TR
MIC5318-4.6YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5318-4.6YMT-TR
Brief Description
IC REG LDO 4.6V 0.3A 6TMLF
Datasheet Download
MIC5318-4.6YMT-TR.pdf
Availability of MIC5318-4.6YMT-TR
QUANTITY
MIC5318-4.6YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5318-4.6YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5318-4.6YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)340mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package6-TMLF® (1.6x1.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5318-4.6YMT-TR
Related LinksMIC5318-, MIC5318-4.6YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5318-4.6YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5318-4.6YMT-TR
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 140 MOHM TH datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
RES CERM WW 5W 0.33 OHM 5% VERT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.8"L X 3.5"W datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SBC HIGH SPEED CAN 5V 32SOIC datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 21P 152MM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf