Microchip Technology MIC5319-2.7YD5-TR
MIC5319-2.7YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5319-2.7YD5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.5A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5319-2.7YD5-TR.pdf
Availability of MIC5319-2.7YD5-TR
QUANTITY
MIC5319-2.7YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5319-2.7YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5319-2.7YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)600mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5319-2.7YD5-TR
Related LinksMIC5319-, MIC5319-2.7YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5319-2.7YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5319-2.7YD5-TR
CABLE TIE STD HALAR MRN 7.4" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V LOW PWR 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH KNOB LINE 3 FLUTE 23.8MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf