Microchip Technology MIC5320-PKYML-TR
MIC5320-PKYML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5320-PKYML-TR
Brief Description
IC REG LDO 3V/2.6V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5320-PKYML-TR.pdf
Availability of MIC5320-PKYML-TR
QUANTITY
MIC5320-PKYML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5320-PKYML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5320-PKYML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V, 2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.035V @ 150mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (1.6x1.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5320-PKYML-TR
Related LinksMIC5320-, MIC5320-PKYML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5320-PKYML-TR Details Description
Related parts for MIC5320-PKYML-TR
FIXED IND 680UH 79MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTERA 48-LQFP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLATE, TOP, AEP-6T HEAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HOOK-UP CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
470UF 63V 15X30MM 105C 10000H datasheet.pdf