Microchip Technology MIC5365-2.6YMT TR
MIC5365-2.6YMT TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5365-2.6YMT TR
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5365-2.6YMT TR.pdf
Availability of MIC5365-2.6YMT TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5365-2.6YMT TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5365-2.6YMT TR
Internal Part NumberEIS-MIC5365-2.6YMT TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 13/Mar/2015
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5365-2.6YMT TR
Related LinksMIC5365-, MIC5365-2.6YMT TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5365-2.6YMT TR Details Description
Related parts for MIC5365-2.6YMT TR
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf