Microchip Technology MIC5365-2.6YMT-TZ
MIC5365-2.6YMT-TZ picture photo
Mfg. Part Number
MIC5365-2.6YMT-TZ
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 0.15A 4TMLF
Datasheet Download
MIC5365-2.6YMT-TZ.pdf
Availability of MIC5365-2.6YMT-TZ
QUANTITY
MIC5365-2.6YMT-TZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5365-2.6YMT-TZ
Internal Part NumberEIS-MIC5365-2.6YMT-TZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMIC5365/66 Ultra-small LDO Regulators
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 13/Mar/2015
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Supplier Device Package4-TMLF® (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5365-2.6YMT-TZ
Related LinksMIC5365-, MIC5365-2.6YMT-TZ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5365-2.6YMT-TZ Details Description
Related parts for MIC5365-2.6YMT-TZ
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 50V 1A SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP J-LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
254 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf