Microchip Technology MIC5365-2.85YC5-TR
MIC5365-2.85YC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5365-2.85YC5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
MIC5365-2.85YC5-TR.pdf
Availability of MIC5365-2.85YC5-TR
QUANTITY
MIC5365-2.85YC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5365-2.85YC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5365-2.85YC5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMIC5365/66 Ultra-small LDO Regulators
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 13/Mar/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5365-2.85YC5-TR
Related LinksMIC5365-2, MIC5365-2.85YC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5365-2.85YC5-TR Details Description
Related parts for MIC5365-2.85YC5-TR
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 3W 6927 datasheet.pdf
FILTER LINE 0.1MH 7A HORIZONTAL datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 1W 5VIN 5VOUT SGL datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CA YLW datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 74.57K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A A-MELF datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf