Microchip Technology MIC5366-2.5YC5-TR
MIC5366-2.5YC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5366-2.5YC5-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
MIC5366-2.5YC5-TR.pdf
Availability of MIC5366-2.5YC5-TR
QUANTITY
MIC5366-2.5YC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5366-2.5YC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5366-2.5YC5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMIC5365/66 Ultra-small LDO Regulators
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 13/Mar/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5366-2.5YC5-TR
Related LinksMIC5366-, MIC5366-2.5YC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5366-2.5YC5-TR Details Description
Related parts for MIC5366-2.5YC5-TR
IC FLASH 2MBIT 150NS 52PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DL R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 320MA 55.5 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET 180POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf