Microchip Technology MIC5366-2.7YC5-TR
MIC5366-2.7YC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5366-2.7YC5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
MIC5366-2.7YC5-TR.pdf
Availability of MIC5366-2.7YC5-TR
QUANTITY
MIC5366-2.7YC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5366-2.7YC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5366-2.7YC5-TR
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.18V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5366-2.7YC5-TR
Related LinksMIC5366-, MIC5366-2.7YC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5366-2.7YC5-TR Details Description
Related parts for MIC5366-2.7YC5-TR
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.06KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TXRX LIN 33V VREG 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6DFN datasheet.pdf