Microchip Technology MIC5514-1.8YMT-TR
MIC5514-1.8YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5514-1.8YMT-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6TDFN
Datasheet Download
MIC5514-1.8YMT-TR.pdf
Availability of MIC5514-1.8YMT-TR
QUANTITY
MIC5514-1.8YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5514-1.8YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5514-1.8YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-TDFN (1.6x1.6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5514-1.8YMT-TR
Related LinksMIC5514-, MIC5514-1.8YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5514-1.8YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5514-1.8YMT-TR
VARISTOR 6KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC EE-PROG SYS MGR 12CH 56-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf