Microchip Technology MIC6315-41D3U TR
MIC6315-41D3U TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC6315-41D3U TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC RESET GEN 4.10V VTH SOT143-4
Datasheet Download
MIC6315-41D3U TR.pdf
Availability of MIC6315-41D3U TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC6315-41D3U TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC6315-41D3U TR
Internal Part NumberEIS-MIC6315-41D3U TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold4.1V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-253-4, TO-253AA
Supplier Device PackageSOT-143
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC6315-41D3U TR
Related LinksMIC6315-, MIC6315-41D3U TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC6315-41D3U TR Details Description
Related parts for MIC6315-41D3U TR
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 12.45MM datasheet.pdf
LED AMBER DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENSOR MOTION PASSIVE INFARED datasheet.pdf
IC GYROSCOPE SENSING 24MSM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf