Microchip Technology MICRF010BM
MICRF010BM picture photo
Mfg. Part Number
MICRF010BM
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RCVR UHF 300-440MHZ 8-SOIC
Datasheet Download
MICRF010BM.pdf
Availability of MICRF010BM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MICRF010BM Order Process
Ship out your order
Specifications of MICRF010BM
Internal Part NumberEIS-MICRF010BM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package95
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTube
Frequency300MHz ~ 440MHz
Sensitivity-104dBm
Data Rate (Max)2 kbps
Modulation or ProtocolASK, OOK
ApplicationsRKE
Current - Receiving2.9mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
FeaturesAutomatic Tuning
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MICRF010BM
Related LinksMICRF, MICRF010BM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MICRF010BM Details Description
Related parts for MICRF010BM
IC CRYSTAL MULT SS 8-USOP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.1V SOT23-3 datasheet.pdf
32PT.NPN DRT2 CAGEOUT W/DETECT datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 22 PO datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 6POS datasheet.pdf