Microchip Technology MICRF022YM-FS24
MICRF022YM-FS24 picture photo
Mfg. Part Number
MICRF022YM-FS24
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RECEIVER ASK 300-440MHZ 8SOIC
Datasheet Download
MICRF022YM-FS24.pdf
Availability of MICRF022YM-FS24
QUANTITY
MICRF022YM-FS24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MICRF022YM-FS24
Internal Part NumberEIS-MICRF022YM-FS24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package95
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTube
Frequency300MHz ~ 440MHz
Sensitivity-97dBm
Data Rate (Max)10 kbps
Modulation or ProtocolASK, OOK
ApplicationsRKE
Current - Receiving2.2mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MICRF022YM-FS24
Related LinksMICRF02, MICRF022YM-FS24 Datasheet, Microchip Technology Distributor
MICRF022YM-FS24 Details Description
Related parts for MICRF022YM-FS24
Crystal 14.31818MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN CAP 6POS SEALED MINI UMNL datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 22V SOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
CONN TERM BLK 17POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf