Microchip Technology MICRF102YM
MICRF102YM picture photo
Mfg. Part Number
MICRF102YM
Manufacturer
Product Category
RF Transmitters
Brief Description
IC ASK TRANSMITTER UHF 8SOIC
Datasheet Download
MICRF102YM.pdf
Availability of MICRF102YM
QUANTITY
MICRF102YM Order Process
Ship out your order
Specifications of MICRF102YM
Internal Part NumberEIS-MICRF102YM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package95
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transmitters
Series-
PackagingTube
Frequency300MHz ~ 470MHz
ApplicationsRKE
Modulation or ProtocolASK, OOK
Data Rate (Max)20 kbps
Power - Output-4dBm
Current - Transmitting4.7mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Memory Size-
Features-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MICRF102YM
Related LinksMICRF, MICRF102YM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MICRF102YM Details Description
Related parts for MICRF102YM
RES 360 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 350V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EXTERNAL LINE 16A datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf