Microchip Technology MICRF112-315-EV
MICRF112-315-EV picture photo
Mfg. Part Number
MICRF112-315-EV
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
EVAL BOARD FOR MICRF112 315MHZ
Datasheet Download
MICRF112-315-EV.pdf
Availability of MICRF112-315-EV
QUANTITY
MICRF112-315-EV Order Process
Ship out your order
Specifications of MICRF112-315-EV
Internal Part NumberEIS-MICRF112-315-EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesTX112 Gerber Files, Antenna Dimension
Development Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesQwikRadio®
TypeTransmitter
Frequency315MHz
For Use With/Related ProductsMICRF112
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MICRF112-315-EV
Related LinksMICRF11, MICRF112-315-EV Datasheet, Microchip Technology Distributor
MICRF112-315-EV Details Description
Related parts for MICRF112-315-EV
CONN RECEPT 6POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A 30POS GOLD datasheet.pdf
PENTA BAND GSM I BAR datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 8MM datasheet.pdf
BVZ7.62HP/06/180SH180C BK BX datasheet.pdf
6.8UF 250V 9.5X20.5 85C AXI datasheet.pdf