API Delevan MILP1812-152K
MILP1812-152K picture photo
Mfg. Part Number
MILP1812-152K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM
Datasheet Download
MILP1812-152K.pdf
Availability of MILP1812-152K
QUANTITY
MILP1812-152K Order Process
Ship out your order
Specifications of MILP1812-152K
Internal Part NumberEIS-MILP1812-152K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMILP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating950mA
Current - Saturation1.98A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)222 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MILP1812-152K
Related LinksMILP18, MILP1812-152K Datasheet, API Delevan Distributor
MILP1812-152K Details Description
Related parts for MILP1812-152K
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO204AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
USB FLASH AH162-A 8GB MLC IND datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.068UF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf