API Delevan MILS1812-472K
MILS1812-472K picture photo
Mfg. Part Number
MILS1812-472K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 471MA 900 MOHM
Datasheet Download
MILS1812-472K.pdf
Availability of MILS1812-472K
QUANTITY
MILS1812-472K Order Process
Ship out your order
Specifications of MILS1812-472K
Internal Part NumberEIS-MILS1812-472K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMILS1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±10%
Current Rating471mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MILS1812-472K
Related LinksMILS18, MILS1812-472K Datasheet, API Delevan Distributor
MILS1812-472K Details Description
Related parts for MILS1812-472K
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 10POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 31 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC LINKSWITCH 56W 77W 12ESOP datasheet.pdf