API Delevan MILS1812R-104K
MILS1812R-104K picture photo
Mfg. Part Number
MILS1812R-104K
Brief Description
FIXED IND 100UH 169MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
MILS1812R-104K.pdf
Availability of MILS1812R-104K
QUANTITY
MILS1812R-104K Order Process
Ship out your order
Specifications of MILS1812R-104K
Internal Part NumberEIS-MILS1812R-104K
FamilyFixed Inductors
SeriesMILS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating169mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MILS1812R-104K
Related LinksMILS181, MILS1812R-104K Datasheet, API Delevan Distributor
MILS1812R-104K Details Description
Related parts for MILS1812R-104K
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE 24POS 2X14POS 1.5M datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
HAND TOOL WITH 11-11-0173 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf