Cornell Dubilier Electronics MIN02-001EC181K-F
MIN02-001EC181K-F picture photo
Mfg. Part Number
MIN02-001EC181K-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 180PF 10% 300V SMD
Datasheet Download
MIN02-001EC181K-F.pdf
Availability of MIN02-001EC181K-F
QUANTITY
MIN02-001EC181K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MIN02-001EC181K-F
Internal Part NumberEIS-MIN02-001EC181K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMIN02
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard SMD
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesRF, High Frequency
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIN02-001EC181K-F
Related LinksMIN02-00, MIN02-001EC181K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MIN02-001EC181K-F Details Description
Related parts for MIN02-001EC181K-F
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 221KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
GRV HD ALM OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC FPGA 292 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 170MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf