TE Connectivity Raychem Circuit Protection MINISMDC300F-2
MINISMDC300F-2 picture photo
Mfg. Part Number
MINISMDC300F-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH 3.00A RESET FUSE SMD
Datasheet Download
MINISMDC300F-2.pdf
Availability of MINISMDC300F-2
QUANTITY
MINISMDC300F-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MINISMDC300F-2
Internal Part NumberEIS-MINISMDC300F-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
R Min/Max0.011 ~ 0.036 Ohm
Time to Trip5s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MINISMDC300F-2
MINISMDC300F-2 Details Description
Related parts for MINISMDC300F-2
IC AMP AUDIO PWR 1.15W AB 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MULT W/BUFF 20-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 24.756MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf