TE Connectivity Raychem Circuit Protection MINISMDC300F-2
MINISMDC300F-2 picture photo
Mfg. Part Number
MINISMDC300F-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH 3.00A RESET FUSE SMD
Datasheet Download
MINISMDC300F-2.pdf
Availability of MINISMDC300F-2
QUANTITY
MINISMDC300F-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MINISMDC300F-2
Internal Part NumberEIS-MINISMDC300F-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
R Min/Max0.011 ~ 0.036 Ohm
Time to Trip5s
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MINISMDC300F-2
MINISMDC300F-2 Details Description
Related parts for MINISMDC300F-2
CAP FILM 0.082UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/CAP 8CKT datasheet.pdf