SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MINT1175A1206K01
MINT1175A1206K01 picture photo
Mfg. Part Number
MINT1175A1206K01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 140W
Datasheet Download
MINT1175A1206K01.pdf
Availability of MINT1175A1206K01
QUANTITY
MINT1175A1206K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MINT1175A1206K01
Internal Part NumberEIS-MINT1175A1206K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Featured ProductMINT1175 Series Medical Power Supply
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMINT1175
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)140W (175W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MINT1175A1206K01
MINT1175A1206K01 Details Description
Related parts for MINT1175A1206K01
HEADER OPEN SLOT 3LVL.300 16POS datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 179-BGA datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 21A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 100MA 3W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU datasheet.pdf