SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MINT1175A4806K01
MINT1175A4806K01 picture photo
Mfg. Part Number
MINT1175A4806K01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 140W
Datasheet Download
MINT1175A4806K01.pdf
Availability of MINT1175A4806K01
QUANTITY
MINT1175A4806K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MINT1175A4806K01
Internal Part NumberEIS-MINT1175A4806K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedical Power Supply Market
Featured ProductMINT1175 Series Medical Power Supply
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMINT1175
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts)140W (175W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max96W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MINT1175A4806K01
MINT1175A4806K01 Details Description
Related parts for MINT1175A4806K01
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
AA HOLDER W/COIL SPRING SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf