IXYS Corporation MITA10WB1200TMH
MITA10WB1200TMH picture photo
Mfg. Part Number
MITA10WB1200TMH
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MODULE IGBT CBI
Datasheet Download
MITA10WB1200TMH.pdf
Availability of MITA10WB1200TMH
QUANTITY
MITA10WB1200TMH Order Process
Ship out your order
Specifications of MITA10WB1200TMH
Internal Part NumberEIS-MITA10WB1200TMH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)17A
Power - Max70W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 10A
Current - Collector Cutoff (Max)600µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce0.6nF @ 25V
InputThree Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMiniPack2
Supplier Device PackageMiniPack2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MITA10WB1200TMH
Related LinksMITA10W, MITA10WB1200TMH Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MITA10WB1200TMH Details Description
Related parts for MITA10WB1200TMH
FIXED IND 6.8UH 1.1A 110 MOHM TH datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 4.5A DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf