IXYS Corporation MIXA10WB1200TED
MIXA10WB1200TED picture photo
Mfg. Part Number
MIXA10WB1200TED
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MODULE 1200V 12A HEX
Datasheet Download
MIXA10WB1200TED.pdf
Availability of MIXA10WB1200TED
QUANTITY
MIXA10WB1200TED Order Process
Ship out your order
Specifications of MIXA10WB1200TED
Internal Part NumberEIS-MIXA10WB1200TED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)17A
Power - Max60W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 9A
Current - Collector Cutoff (Max)700µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputThree Phase Bridge Rectifier
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE2
Supplier Device PackageE2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIXA10WB1200TED
Related LinksMIXA10W, MIXA10WB1200TED Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIXA10WB1200TED Details Description
Related parts for MIXA10WB1200TED
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MONITOR PMBUS 16CH V/I TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HOOF LONG REACH 60 3.05MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf