IXYS Corporation MIXA150R1200VA
MIXA150R1200VA picture photo
Mfg. Part Number
MIXA150R1200VA
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MODULE 1200V 150A HEX
Datasheet Download
MIXA150R1200VA.pdf
Availability of MIXA150R1200VA
QUANTITY
MIXA150R1200VA Order Process
Ship out your order
Specifications of MIXA150R1200VA
Internal Part NumberEIS-MIXA150R1200VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)220A
Power - Max695W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)500µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseV1A-PAK
Supplier Device PackageV1A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIXA150R1200VA
Related LinksMIXA150, MIXA150R1200VA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIXA150R1200VA Details Description
Related parts for MIXA150R1200VA
IC DAS 12BIT 8CH 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SOFTWARE C3X/4X CODE COMPOSER datasheet.pdf
RES SMD 988 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 114MA 10 OHM TH datasheet.pdf