IXYS Corporation MIXA150R1200VA
MIXA150R1200VA picture photo
Mfg. Part Number
MIXA150R1200VA
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MODULE 1200V 150A HEX
Datasheet Download
MIXA150R1200VA.pdf
Availability of MIXA150R1200VA
QUANTITY
MIXA150R1200VA Order Process
Ship out your order
Specifications of MIXA150R1200VA
Internal Part NumberEIS-MIXA150R1200VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)220A
Power - Max695W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)500µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseV1A-PAK
Supplier Device PackageV1A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIXA150R1200VA
Related LinksMIXA150, MIXA150R1200VA Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIXA150R1200VA Details Description
Related parts for MIXA150R1200VA
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 200VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CA 0.56" datasheet.pdf
CONN TAB 18-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SEAMLESS BUTT CONNECTOR SPLICE datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 120V TO-263AB datasheet.pdf