IXYS Corporation MIXA80W1200TEH
MIXA80W1200TEH picture photo
Mfg. Part Number
MIXA80W1200TEH
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MODULE 1200V 84A
Datasheet Download
MIXA80W1200TEH.pdf
Availability of MIXA80W1200TEH
QUANTITY
MIXA80W1200TEH Order Process
Ship out your order
Specifications of MIXA80W1200TEH
Internal Part NumberEIS-MIXA80W1200TEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationThree Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Power - Max390W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 77A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE3
Supplier Device PackageE3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIXA80W1200TEH
Related LinksMIXA80W, MIXA80W1200TEH Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIXA80W1200TEH Details Description
Related parts for MIXA80W1200TEH
CONN HEADR BRKWAY .100 21POS R/A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65120-076 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
RES MO 1W 820 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 470UH 1.1A datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 8POS datasheet.pdf
RES 8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf