IXYS Corporation MIXA81H1200EH
MIXA81H1200EH picture photo
Mfg. Part Number
MIXA81H1200EH
Brief Description
IGBT MODULE 1200V 84A
Datasheet Download
MIXA81H1200EH.pdf
Availability of MIXA81H1200EH
QUANTITY
MIXA81H1200EH Order Process
Ship out your order
Specifications of MIXA81H1200EH
Internal Part NumberEIS-MIXA81H1200EH
IGBT TypePT
ConfigurationFull Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Power - Max390W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 77A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIXA81H1200EH
Related LinksMIXA81, MIXA81H1200EH Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIXA81H1200EH Details Description
Related parts for MIXA81H1200EH
KNOB BLK GLOSS.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 13MM 9.7" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf