IXYS Corporation MIXA81H1200EH
MIXA81H1200EH picture photo
Mfg. Part Number
MIXA81H1200EH
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MODULE 1200V 84A
Datasheet Download
MIXA81H1200EH.pdf
Availability of MIXA81H1200EH
QUANTITY
MIXA81H1200EH Order Process
Ship out your order
Specifications of MIXA81H1200EH
Internal Part NumberEIS-MIXA81H1200EH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationFull Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Power - Max390W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 77A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce-
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseE3
Supplier Device PackageE3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIXA81H1200EH
Related LinksMIXA81, MIXA81H1200EH Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MIXA81H1200EH Details Description
Related parts for MIXA81H1200EH
LED RED CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L6591 datasheet.pdf
IC SRAM 18KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
DIN-TOOL ABDREHWERKZEUG D,E,F datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
LCD 3.2" TFT DISPLAY datasheet.pdf