ON Semiconductor MJ15002G
MJ15002G picture photo
Mfg. Part Number
MJ15002G
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 140V 15A TO-3
Datasheet Download
MJ15002G.pdf
Availability of MJ15002G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MJ15002G Order Process
Ship out your order
Specifications of MJ15002G
Internal Part NumberEIS-MJ15002G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Apr/2010
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTray
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)15A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)140V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 400mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce25 @ 4A, 2V
Power - Max200W
Frequency - Transition2MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-204AA, TO-3
Supplier Device PackageTO-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJ15002G
Related LinksMJ15, MJ15002G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MJ15002G Details Description
Related parts for MJ15002G
OPTOISO 2.5KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
IC REG BOOST 12V 0.2A 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 20-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.42A 198 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 5.83K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-6" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf